fbpx

A csend útja, Śūnyatā tanítása, minden hullám elmúlik.

Az élet örvénye tele van folyamatos mozgással, új kapcsolódásokkal, új kihívásokkal, új élethelyzetekkel és könnyű elveszni a zajban, amit mindez maga után hagy.
A külső világ tele van színes tapasztalatokkal és ahogyan múlik az idő belül egyre hosszabbra nyúlik az amikor csak a csend hívására vágyunk. 

A csend, ahol minden hullám megpihen, ahol elmerülhetünk az ürességben, ami paradox módon mindent tartalmaz.

2024 ősze spirituálisan az átalakulás, belső fejlődés és megújulás időszakát hordozza magában univerzálisan. Az ősz mindig önreflexió, a befelé fordulás időszaka. 
És ha tisztán jársz ezen az úton akkor hála és bőség a jutalma. 

A változás természetes része az útnak, amit bejárunk. A külső és belső tényezők pedig hatást gyakorolnak a mindennapokra. 
Néha elbűvölően szép, máskor megrázó és kihívásokkal teli. 
Engem pedig egyszerre érint meg az új élet ígérete, ahogy a családunkban új tag érkezik, és egyszerre kell szembenéznem az otthon újrateremtésének kihívásával egy költözés során. 
A legmélyebb átalakulást mégis a Buddhista Főiskola hordozza számomra, hiszen Szeptembertől lehetőségem lesz ott folytatni tanulmányaimat és utamat.  
Ezek a változások amik újra és újra emlékeztetnek: a valóság itt és most van jelen, minden pillanatban.

Tudom, hogy nehéz a jelen pillanatban időzni, hiszen a külső szerepeink nem hagyják, hogy elmerüljünk a csendben. 
Munkánk során és a kötelességeink sokszor elsodornak a valós cél irányától. 
Az ember ilyenkor könnyen érezheti magát fáradtan, csalódottan, szüntelenségben, de pont ezek a helyzetek tanítják meg igazán, hol találhatjuk meg a belső nyugalmat, függetlenül attól, hogy mi zajlik körülöttünk.

A csend nem csak menedék, hanem út is. 

Ahogy a változások egymásra rétegződnek, ahogy egyre több ingerrel kell szembenézni, úgy válik egyre nyilvánvalóbbá, hogy a valódi erő a csendben rejlik.
Ez a csend nem pusztán a zaj hiánya, hanem a belső űr, amelybe beleengedjük mindazt, amit hordozunk.
Ebben az űrben felismerhetjük az üresség természetét, amely nem fenyegetés, hanem lehetőség arra, hogy újra megérkezzünk önmagunkhoz.

A valódi csend nem szökés a világtól, hanem mély találkozás azzal, ami van.
Az út során sokszor úgy érezzük, hogy szüntelen a változás, hogy elveszünk a történésekben, de ezek a pillanatok mutatják meg igazán, mennyire fontos megtalálni a belső csendet. 
Ha igazán ráhangolódunk, tudjuk, hogy minden hullám elmúlik, minden változás múlandó, és a legnagyobb nyugalom abban rejlik, hogy ezt az elmúlást is tudjuk fogadni. 
Az élet hullámaival együtt áramlani, nem ragaszkodva a formákhoz, nem kapaszkodva a múltba, hanem megnyílva annak, ami még érkezik.

Itt az idő, hogy a világ körülötted forrongjon, hiszen minden újabb lépés új kihívást hoz, egyre inkább értékesebb a csend, amelyben mindez elrendeződik. 

Ahogy haladunk előre, a változások természetes részei lesznek az útnak, és talán pont ezek azok a pontok, ahol a csend, a belső tér az igazi tanítóvá válik. 
Szüntelennek és üresnek lenni, felemésztő érzés.
Ezekben a helyzetekben magányosnak érezzük magunkat, tehetetlennek. 
De tudnod kell, hogy ez az állapot is elmúlik, de amíg tart, próbáld meglátni benne a nyugalom magját, amelyet magaddal vihetsz, bármerre is sodorjon az élet. 

A Buddhizmusban van egy szó, melyben értelmet nyer ez az állapot Śūnyatā (üresség). 

Tanulj meg olvasni a sorok között, és rájössz a śūnyatā arra utal, hogy minden jelenség, érzelem és élmény üres az önálló létezéstől. 
A magány és tehetetlenség érzése akkor jelentkezik, amikor az elménk ragaszkodik ahhoz, hogy a dolgoknak stabilnak és állandónak kellene lenniük. 
A gyász vagy nagy változás idején szembesülünk azzal, hogy ezek az állapotok mulandóak és üresek, ami szenvedést okoz.

A śūnyatā a mahájána buddhizmus egyik alapvető tanítása. Ez a tanítás azt az elképzelést írja le, hogy minden jelenség, beleértve az „ént” is, üres a független, önálló létezéstől. 

Az üresség itt nem azt jelenti, hogy a dolgok nem léteznek, hanem azt, hogy nincs független, önmagukban való létezésük. 
Minden jelenség kölcsönös függésben áll egymással, az okok, feltételek és az emberi megjelölések által létezik.

Te is részese vagy az egésznek, hiszen lelked szüntelen és örökkévaló. 

Hari Om 
Reni

hu_HUHungarian
IMG_0430